BARKÁCSOLJUNK,ÚJíTSUNK,FEL HÁZILAG,OLCSÓBBAN....

Nincs olyan dolog,amit mi magunk is ne tudnák kijavítani,otthonunkban,vagy újonnan elkészíteni!
Legyen  ez az oldal telis-tele,különböző ötletekkel,lehetőségekkel,ami életünkben ,környezetünkben,háztartásunkban felmerülő problémát,mi magunk k is,el tudjuk végezni,ki tudjuk,javítani,vagy éppenséggel felújítani

                                                         RÉZEDÉNYEK TISZTíITÁSA..



A rézedények tisztításához csiszolóvásznat, súrolóport ne használjunk, mert jóvátehetetlenül összekarcoljuk az edény felületét! A legegyszerűbben,sós ecettel lehet megtisztítani,újra szép fényes lesz.A makacsabban elkoszolódott,vagy már talán zöld foltokkal tarkított réztárgyakat,egyszerűen szalmiákos vízbe áztatva ,utána ezzel a sós ecetes keverékkel átdörzsölve ,puha ruhával szárazra törölve,teljesen megújul kedvenc réztárgyunk! Egy praktikus ötlettel megkíméljük magunkat ettől az állandó oxidációval való harcunkat,ha a díszítésként szolgáló rézedényeket meg szeretnénk óvni az oxidálástól, elszínezõdéstõl, tisztítás után vonjuk be színtelen lakkal

A ruhára került viaszfoltot amennyire tudjuk, kaparjuk le az anyagról. Csak utána fogjunk hozzá a tisztításhoz.
A foltos részt tegyük két itatóspapír közé és meleg vasalóval vasaljuk át. Minden újabb vasaláshoz használjunk tiszta itatóst.(megjegyzem,ha nincs kéznél itatós papír,akkor a kenyér vásárlásánál hazavitt selyem papír is megteszi ugyan ezt a hatást,de addig kell a meleg vasalóval,felszívatni a foltot míg az el nem tűnik!Természetesen minden egyes melegítés után a selyem papírt addig helyezzük a száraz részével a foltra,míg egyszer csak eltűnik és nem lesz a melegítés hatására már faggyú folt a papíron!

A rágó gumit úgy a leghatásosabb eltávolítani,ha azt 1 éjszakára a mélyhűtőbe tesszük,majd másnap ez úgy megkeményedik,hogy simán le tudjuk "törni" a rágót az anyagról

A vizelet folt eltávolítása,a soron következő probléma:A vizeletfoltot azonnal el kell távolítani, mert ha nem kezelik gyorsan és megfelelően, már nem jön ki többé, és a szaga is megmarad.
A legegyszerűbb, ha a foltos anyagot beáztatjuk hideg vízbe. Azután a szokásos módon kimossuk.
Ha a foltos textilanyag már megszáradt, citromsavas oldatban alaposan itassuk át a foltot és néhány perc múlva langyos vízben öblítsük. Fél pohár meleg vízhez egy evőkanál citromsavat adjunk. A visszamaradt foltot szalmiákszeszben öblítsük át, majd mosószeres vízben mossuk ki.
A régebbi foltot oxálsavas vízben áztassuk (fél pohár víz, két evőkanál oxálsav), majd hideg vízben mossuk ki.
Ha a vizelet a szőnyegre került, gyorsan töröljük fel tiszta vízbe mártott, jól kicsavart ruhával. Utána használjunk száraz szőnyeg sampont.
A matracon keletkezett vizeletfolt eltávolításánál a matracot először állítsuk fel vagy döntsük oldalra, majd hideg vízbe mártott szivaccsal nyomkodjuk a foltos részt addig, míg a folt el nem tűnik. Közben a szivacsot többször mossuk ki. Végül a vizes részt tiszta, száraz ruhával töröljük át. Ha lehetőségünk van, tegyük ki száradni a napra
Vízfoltot pl.a bársony anyagból szalmiákos vízzel (egy pohár víz, egy evőkanál szalmiák) töröljük át, majd a szokásos módon vasaljuk. A filcanyagból a vízfoltot gőzöléssel tudjuk csak eltüntetni.

A kényesebb bõr tárgyakat színtelen krémmel kezeljük. A bõr holmikat célszerű vásárlás után krémmel azonnal bedörzsölni, így használatkor nem foltosodnak. Az antilop- vagy hasított bõr foltjait, én személy szerint kipróbáltam,és a következőt javaslom!Meg kell hagyni száradni a hasított,bőrből készült terméket,majd nagyon,gyenge smirglivel átdörzsölni,puha mozdulatokkal,a teljes felület,ragyogóan új,hatást kelt újra!!
  Az új bőrbútorok az első félévben nem igényelnek különösebb ápolást, ezt a gyártás során már elvégezték, és a tisztítószerek az első hónapokban inkább ártanak, mintsem használnak az új bőröknek. Ettől függetlenül a felületüket rendszeresen kell porszívózni, hogy a bőr pórusai tiszták legyenek. Ha eltömődnek, az gátolja az anyag természetes szellőzését. Ha a por mégis rászáradna, enyhén nedves ruhával áttörölve távolítsuk el, majd a felületét töröljük azonnal szárazra.
Ha folyadék kerül rá, azonnal dörzsölés nélkül itassuk fel, enyhén nedves textíliával töröljük át, és a folt helyét ezt követően töröljük szárazra. Azt is tartsuk szem előtt, hogy a bőrfelületeket óvjuk a nehéz és éles tárgyak okozta sérülésektől, mert ezek felsérthetik, és az ilyen sérülések nehezen vagy egyáltalán nem tüntethetők el. A házi állatok körme is okozhat ilyen sérüléseket.

A bőrök ápolása

bőrápolásA bőrbútorok élettartama és a bőr szépsége tovább tart, ha rendszeresen ápoljuk. Az ápolás igénye függ a bőr típusától, annak igénybevételétől és használóinak izzadságától, pontosabban annak agresszív jellegétől. A tisztító ápolásához csak a gyártó által ajánlott szereket szabad használni, az általános bútorápoló szerek még akkor sem ajánlottak, ha a használati útmutatójukban a bőrbútor is szerepel. A szabad oldószeres vagy szilikon-tartalmú szereket sem szabad a tisztításhoz használni, mert ezek jelentős károkat okozhatnak a bőrökben.
A tisztítás célja általában az elöregedett, elszennyeződött konzerváló réteg eltávolítása. Erre a legalkalmasabb a gyárilag ajánlott habosított tisztítószer. A művelet után a bőrfelületet hagyjuk teljesen megszáradni, majd kenjük át finoman újabb, a bőrhöz ajánlott konzerváló szerrel. E célra elsősorban a gyártó által javasolt szerek használhatók. A méhviaszos bőrápolók a festett bőröknél hatástalanok, nem adnak védelmet, sőt a viasz egyfajta katalizátorként itatja át a bőrt, és az szinte vonzza a por és piszkot. A korrekt bőrkonzerválás félévenként elöregszik és elveszti védő hatását, ezért 6 hónaponként akkor is meg kell ismételni, ha a bútort nem használjuk, és a bőrön nem látható különösebb elváltozás

Bőrkárpitok javítása

A használat során a bőrkárpitok felületén óhatatlanul különböző foltok és egyéb sérülések keletkezhetnek. A gyakori használat miatt a bőr felülete is megkophat, kirepedezhet. A kisebb felületi sérüléseket esetenként szakember részben képes észrevétlenebbé tenni, ám a komolyabb felületi hasadásokat, mély karcokat már nem lehet eltüntetni az adott bőrfelületről. Ezeket részleges javítással, pl. ülőlap, vagy kartámasz részbeni bőrcseréjével lehet eltüntetni. A jelentősebb felületi kopásokat többnyire csak teljes felújítás, vagy esetleg a teljes átfestés fedi le, ami azonban ritkán adja vissza a bőr újszerű állapotának látszatát. Ezért fontos, hogy a drága kárpitanyagot jól válasszuk meg és kíméletesen is használjuk, a javításokat pedig mindig bízzuk szakemberre, különben magunk akár komolyabb károkat is okozhatunk.











Politúros bútor felületről a vízfoltot étolaj (25 csepp) és alkohol (7 csepp) keverékével tüntetjük el. A foltra csepegtessünk ebből az elegyből és körkörös mozdulattal egy puha ruhával addig dörzsöljük, amíg eltűnik. Utána puha anyaggal töröljük fényesre


Már beszéltem az ecet áldásos hatásáról,most újra ,csak ismételni tudom,a vízkő eltávolítása esetében is! Amikor van otthon szórófejes flakon és ebbe töltök 2 rész ecetet,1 rész vizet és semmi mást nem teszek,csak a csapokat,csempéket,és bár milyen olyan helyet ahol a vízkő leül,egyszerűen befújom,és hagyom hatni egy jó ideig,majd száraz ruhával letörlöm.A zuhany rózsa esetében is ezt teszem,de ha már régebbi a lerakódás és nem hoz sikert ez a "be spricceléses" módszer,egyszerűen le kell tekerni a rózsát és éjszakára beáztatni az ecetbe,majd másnap a lyukakból ki kell szurkálni,akár egy fogpiszkálóval a feloldott vízkő darabokat és meg is oldottuk ezt a problémát is!

Üveg tárgyakat a következő képen lehet tisztítani:Poharak, vázák, edények stb.) meleg vízben mosogatószerrel mossuk. Tiszta, meleg vízzel öblítsük, majd konyharuhán szárítsuk. Fényesek lesznek, ha az öblítő vízbe egy kevés ecetet is öntünk.
Ha az üvegtárgyak a mészlerakódástól foltosak, konyhasóval dörzsöljük le, ha pedig a használat során megbarnultak, áztassuk őket több órán keresztül szalmiákos vízben.
A csiszolt üvegeket a gyógyszertárban kapható bóraxos vízben mossuk,ettől szép fényesek lesznek.

Rengeteg kipróbált házilagos eljárás van még a tarsolyomban,írjon,bár milyen problémával kapcsolatban.Szívesen állok rendelkezésre!