KÉSZITSÜNK,HÁZILAG KOLLEKTORT....


Sörkollektor készítése házilag

Házilag készített sörkollektor
Házilag készített sörkollektor üzemel egy családi ház oldalára szerelve. Napsütéses időben komoly fűtési megtakarítást érhetünk el néhány sörösdoboz segítségével.
Szeretne igazán olcsón fűteni, és egy kis barkácsolástól sem riad vissza? Készítsen sörkollektort házilag, ismerje meg a legolcsóbb levegős napkollektor elkészítésének módját és működését. Sörkollektor készítésével nem csupán egy tesztelhető eszközt készíthet, hanem valóban fűtésre is alkalmas, rendkívül hatékony sörös doboz napkollektor birtokába juthat.



A légkollektor a legegyszerűbb típusa a napkollektoroknak. Az egyszerű szerkezeti kialakítás teszi lehetővé, hogy egy valóban használható légkollektor házilag is elkészíthető legyen. A légkollektor  rendkívüli előnye abban rejlik, hogy a kollektor által megtermelt hőt nem folyadék, hanem egyszerűen levegő továbbítja a felhasználás helyére, ami számos meghibásodási lehetőséget azonnal kizár. A légkollektorok nem tartalmaznak sérülékeny vákuum csöveket, nem fenyegeti őket fagyás veszélye, ezért tartósabbak és rendkívül megbízhatóak. Megfelelő kialakítás mellett pedig még  vízmelegítésre is használhatóak, ami igen kedvezően hat a hatékonyságukra, hiszen ilyen kialakítás mellett nyáron is hasznosítható a légkollektor által megtermelt hőenergia.

Sörkollektor készítése, avagy sörös doboz napkollektor építése

A megépítésre kerülő sörös doboz napkollektor adatai:
  • befoglaló mérete 240x126 cm
  • 234 db sörös dobozt tartalmaz
  • melyeknek síkra vetített összfelülete 2.55 m2
  • a sörös dobozok hengeres felületének köszönhetően a teljes hőelnyelő felület kb. 3.6m2
Általánosságban elmondható, hogy 1m2 sörkollektor 10 m2 alapterületű lakótér fűtésére alkalmas. Elképzeléseink szerint tehát a házilag megépítésre kerülő sörös doboz napkollektor ideális körülmények között egy 40 m2-es lakás fűtését is képes lenne kielégíteni.
Sörkollektor tervA megépítendő sörös doboz napkollektor kétkörös rendszerű, ami azt jelenti, hogy a hideg és meleg levegő be- és kivezetési pontja is a sörkollektor alján található. A kollektor alul és felül is légcsatornákat tartalmaz, amelyek a levegőt a megfelelő irányba terelik. A hideg levegő alul lép be a sörkollektorba, majd felfelé haladva eléri a felső légcsatornát. Ebben irányt változtatva átkerül a kollektor bal oldalára, ahol a csövekben tovább melegedve lefelé halad, és az alsó, osztott légcsatornán keresztül távozik a sörkollektorból az épület belsejébe.
Mielőtt nekikezdünk a sörkollektor építésnek, készítsünk vázlatokat és terveket, ha kell számoljuk át többször is a méreteket, nehogy valamit többször kelljen elkészítenünk.
Figyelem! Olvassa el az alábbi leírást és csak saját felelősségére, kizárólag abban az esetben végezze el az utasításokat, amennyiben megvan a megfelelő képessége az alábbi napkollektor sörös dobozból történő építéséhez. A folyamat során fordítson különös figyelmet a munkavédelmi előírások betartására!

Sörkollektor fűtőcsövek készítése

Az alumínium sörös dobozból készített fűtőcsövek alkotják a sörkollektor lelkét, így ezeket igen körültekintően, aprólékos munkával kell elkészíteni. Nagyon fontos, hogy a csövek egyenlő hosszúságúak és légmentesen zártak legyenek.

  • 1.
    Gyűjtsön össze legalább 234 db sérülésmentes sörös dobozt. Bizonyos szempontból ez a legszórakoztatóbb része a sörös doboz napkollektor megépítésének...
  • 2.
    Fúrja ki a sörös dobozok homorú alját egy 44 mm-es lyukfúróval. Egyszerű kézi fúróval is elvégezhető a feladat, de érdemes állványos fúrót használni, és biztosítani a sörös dobozt az elfordulás ellen, mert a kézzel rögzített doboz nagyon könnyen sérülés okozhat.
    A sörösdobozok aljának kifúrása
  • 3.
    Rögzítsen az állványos fúró talapzatára egy másik, 51 mm-es lyukfúrót, ami stabilan rögzíti a sörösdobozt fúrás közben.
    sörösdobozok rögzítése lyukfúró segítségével
  • 4.
    Vágjuk ki a sörös dobozok tetejét is. Ehhez nem kell a fúrót használni, elég egy lemezvágó ollóval kiszélesíteni a már egyébként is meglévő nyílást. A művelet előtt távolítsuk el a dobozokról a nyitó fület, ha még rajtuk van.
  • 5.
    A doboz tetején megmaradó lemezdarabokat hajlítgassuk el tetszőlegesen össze-vissza. Erre azért van szükség, hogy a sörös doboz napkollektor csöveiben áramló levegő turbulens áramlású legyen, ugyanis a turbulens áramlás végső soron javítja a dobozok hőátadó képességét.
  • 6.
    A sörös doboz napkollektor 18 db csövet fog tartalmazni, ezek mindegyikéhez szükség van egy olyan dobozra, aminek a teteje is teljesen ki van vágva. Ezek lesznek a csövek felső végén. A szükséges 18 db doboz tetejét egy 51 mm-es lyukfúróval vághatjuk ki tökéletesen.
    Sörösdobozok tetejének kivágása
  • 7.
    A kivágás után mossuk ki a sörös dobozokat, mert a dobozokban lévő zsír és sör maradék a hő hatására igen kellemetlen szagot áraszthat. Tehát ha azt akarjuk, hogy a sörkollektorból friss, tiszta meleg levegő áramoljon a lakásunkba, érdemes körültekintően eljárni a mosogatás során.
    Sörösdobozok mosása
  • 8.
    A mosás után következik a sörös dobozok ragasztása, a már említett 18 db cső elkészítése. A csövek egyenként 13 db sörös dobozból kell álljanak, és a csövek tetején kell elhelyeznünk a már korábban legyártott felül is teljesen kivágott dobozokat.
  • 9.
    Ahhoz hogy a dobozok tökéletesen összeragadjanak és a csövek egyenesek legyenek, célszerű egy rögzített 'L' acélprofilt használni, ami egyenesen tartja a sörös dobozokat. A profil végére tegyünk egy ütközőt, hogy a profil mentén se mozduljanak el a dobozok.
    Sörösdoboz csövek szerelése
  • 10.
    Ha igazán biztosra akarunk menni, a dobozokat érdemes egy-egy gumiszalaggal is rögzíteni. Ebben az esetben biztosan tökéletesen egyenes és légmentesen záródó csöveket készíthetünk.
  • 11.
    A ragasztáshoz használjunk adhezív, hőálló szilikon ragasztót. A ragasztó hőállósága legalább -25°C és +120°C felett legyen, hogy kibírja a kemény fagyokat és a forró nyári napokat is.
  • 12.
    A ragasztóval vastagon kenjük be a dobozok tetejének belső peremét. A tökéletes ragasztás érdekében érdemes a felületet előzetesen smirglivel érdesíteni és alkohollal zsírtalanítani.
    Sörösdobozok ragasztása
  • 13.
    A ragasztóval bekent dobozokat illesszük egymás mellé, és rögzítsük őket a gumiszalagokkal. Még nem kell összenyomni az egyes dobozokat.
    Sörösdobozok rögzítése gmiszalaggal
  • 14.
    Amint az összes doboz egymás mögé került, összenyomhatjuk őket. Erre a legjobb ha valamilyen menetes szerkezetet szerkesztünk. Ha ilyen módon nyomjuk össze a dobozokat, garantált a tökéletes, egyforma ragasztás minden illesztésnél.
    Sörösdoboz csövek összepréselése
  • 15.
    Várjuk meg, amíg a ragasztó szárad, majd gyártsuk le a további sörkollektor csöveket is ugyanúgy, ahogy az elsőt elkészítettük.
    Kész sörkollektor csövek

A keret elkészítése

  • 1.
    A keret befoglaló méretei 2400 x 1265 mm, ami 22 mm vastag fűrészáruból készült. Az oldalfalak 120 mm magasak, alul és felül pedig ívelt oldalfalak találhatók, melyeknek maximális magassága 170 mm. Az ívelt kialakításra nem feltétlenül van szükség. A doboz hátulja 12 mm vastag rétegelt lemez.
    A sörkollektor keret váza
  • 2.
    Ívelt kialakítás esetén a keret oldalfalait célszerű az ívelt alsó és hátsó falhoz igazítani a jobb szigetelés érdekében. Fontos ugyanis, hogy a plexi lehetőleg légmentesen illeszkedjen a dobozra. Hiszen ahol lyukak vannak a dobozon, ott könnyen távozhat a meleg levegő, ami a hatékonyságot rontja.
    A keret szélének kialakítása
  • 3.
    A keret sarkait célszerű sarokpátokkal megerősíteni.
  • 4.
    Fessük le a keretet kívülről fehérre valamilyen kültéri, időjárásálló festékkel.
  • 5.
    Ha a festék megszáradt, szereljünk fel a sörkollektor falra erősítéséhez szükséges konzolokat, és ezeket is fessük le.
    Konzolok felszerelése
  • 6.
    Készítsünk egy kisebb ajtót, amit a külső levegő beömlő nyílására fogunk felszerelni. Ez teszi lehetővé, hogy megválasszuk honnan kapja a hideg levegőt a sörkollektor. Célszerű az ajtó nyílását szúnyoghálóval borítani, hogy rovarok vagy szemét ne tudjon bejutni a sörkollektorba.
    Külső levegő beömló nyílás ajtó

Alső és felső légcsatornák kialakítása

A sörkollektor házilag történő elkészítése során az alsó és felső légcsatornák megépítése követeli a legkörültekintőbb munkát. Nagyon fontos előre tervet készíteni, és pontosan lemérni a már elkészített csövek hosszát, hogy azok pontosan illeszkedjenek az alsó és felső légcsatornák furataiba.
A légcsatornák elkészíthetők fémlemezből, vagy rétegelt lemezből is. Jelen esetben 1mm vastag alumínium lemezzel borított 22 mm vastag rétegelt lemezből kerülnek kialakításra. Mivel a felső légcsatornán a teljes levegő mennyisége áthalad, ezt némiképp szélesebbre terveztük, mint az alsó légcsatornát, ami ketté van osztva a hideg és meleg levegő ki/be vezetésének céljából.
  • 1.
    A felső légcsatornát készítjük el először, ami tulajdonképpen egy zárt doboz, egyik oldalán 18 db furattal, amibe a fűtőcsövek csatlakoznak. A légcsatornák kialakítása során nem feltétlenül szükséges a keretbe egy újabb zárt dobozt építeni, de jelen esetben a légcsatornák falai és a keret falai közé szigetelést fogunk elhelyezni, ami növeli a sörkollektor hatékonyságát.
  • 2.
    Először a doboz hátoldalát és alját készítsük el. A szigetelést a távtartó lapok közötti résekbe fogjuk elhelyezni.
    Külső levegő beömló nyílás ajtó
  • 3.
    A légcsatorna fűtőcsövekhez csatlakozó oldalára készítsünk 18db furatot 54mm-es lyukfúróval, egymástól pontosan 66mm távolságra. Ezekbe a furatokba fog illeszkedni a fűtőcsövek felső vége.
    Csatlakozó furatok elkészítése
  • 4.
    Illesszük össze a felső légcsatorna elemeit, majd készítsük el a doboz tetejét is, de még ne szereljük össze az elemeket!
    Alső légcsatorna összeillesztése
  • 5.
    Kívülről szigeteljük körbe a légutat valamilyen gyapot szigeteléssel, belül pedig az illesztéseket kenjük ki hőálló szilikonnal.
    Légcsatorna szigetelése
  • 6.
    Később a fűtőcsövek alá is szigetelés kerül, ezért a csövek magasabban helyezkednek el a keretben, nem érintkeznek annak az aljával. Annak érdekében, hogy a csövek stabilan a helyükön maradjanak, a légcsatornáknál és a keret középén helyezzünk el alátámasztásokat. Ezek a később beszerelendő hátső szigetelés tömörödését is megakadályozzák, ami gyapot szigetelés esetén hajlamos lecsúszni a függőlegesen felszerelt sörkollektorban.
  • 7.
    Az alsó légcsatorna elkészítése azonos módon történik a felsőével, néhány fontos különbséggel: az alsót két félre kell osztani. Az egyik oldalon jön be a hideg levegő, ami érkezhet az épület belsejéből, vagy enyhébb időben a környezetből is, a másik oldalon pedig a meleg levegő távozik a sörkollektorból.
  • 8.
    A hideg oldalon két nyílás került kialakításra. A keret hátoldalán egy négyzetes nyílás - amin keresztül az épületből -, és a keret alján 5 db furat - amin keresztül pedig a szabadból - érkezhet a hideg levegő. A külső beömlő nyílás zárható lesz, hogy szabályozható legyen honnan érkezik a levegő a sörkollektorba.
    Alsó légcsatorna hideg oldala
  • 9.
    Készítsük el az alsó légcsatornát a ki- és bevezető nyílásokkal és a légcsatornát kettéosztó középső fallal. Az illesztéseket hőálló szilikonnak szigeteljük.
    Alsó légcsatorna szigetelése
  • 10.
    Készítsük el az alsó légcsatorna homlokfalát is a csövek csatlakozását lehetővé tevő 18 db furattal. A furatokat most is 54 mm-es lyukfúróval készítsük.
  • 11.
    Az alsó légcsatorna furataiba a dobozok alját kell pontosan beilleszteni. A tökéletes illesztés érdekében fúrjuk ki 18 db doboz tetejét és vágjuk le a felső karimáját maximum 1cm-es magasságban.
    Sörösdoboz karima levágása
  • 12.
    A levágott karimák tökéletesen illeszkednek a fűtőcsövek végén elhelyezkedő dobozok aljához. Ezeket a karimákat fogjuk használni a tökéletes illesztés eléréséhez.
    Sörösdobozok illesztése
  • 13.
    Helyezzük a levágott karimákat a furatokba, úgy hogy a karimák teteje éppen annyira kilógjon a lemez síkjából, hogy a fűtőcsövek alja rá tudjon csatlakozni. A karimákat ragasztóval rögzítsük. Az így elkészült lemezt illesszük a helyére, de még ne rögzítsük fixen!
    Alső légcsatorna illesztések kialakítása
  • 14.
    Illesszük össze az alsó légcsatornát és 3 db fűtőcső ideiglenes beillesztésével ellenőrizzük az illesztéseket, távolságokat. Ha valami nem stimmel, ekkor még javíthatjuk.
    Sörkollektor próba összeillesztés
  • 15.
    Ha az illesztések megfelelőek, rögzítsük véglegesen a felső légcsatorna homlokfalát (csak a felsőt), melyen a fűtőcsövek furatai vannak. Ekkor lefesthetjük a légcsatornák látható oldalfalait feketére.

Szigetelés, összeszerelés

Ha elkészült a keret, a fűtőcsövek és a légcsatornák is, akkor elkezdhetjük házi sörkollektor végső összeszerelését.
  • 1.
    Szigeteljük le a doboz oldalfalait. Jelen esetben alumínium fóliával borított polifoamot használtunk, de más szigetelőanyag is tökéletesen alkalmas lehet.
  • 2.
    A keret alját szintén szigetelni kell. Ebben az esetben is használhatunk polifoam-ot, hungarocellt, de a legjobb valamilyen gyapot szigetelést használni. Jelen esetben alumínium fóliával borított gyapot szigetelést alkalmaztunk.
    Sörkollektor keret szigetelése
  • 3.
    Gyapot szigeteléseknél figyelembe kell venni a tömörödést, és osztólemezekkel több részre osztani a hátfalat. A gyapot szigetelés ugyanis hajlamos a falra szerelés után lefelé tömörödni. Ebből a szempontból az alumínium fóliás gyapot kiválló, mert a fólia nem engedi összeesni a szigetelést.
  • 4.
    Illesszük be az összes fűtőcsövet a felső légcsatornába. Emeljük ki az alsó légcsatorna homlokfalát, illesszük bele a fűtőcsövek alsó végét, majd szép lassan engedjük vissza a homlokfalat a dobozba, vigyázva, hogy el ne mozduljanak a csövek az illesztésekből.
    Fűtőcsövek végleges behelyezése
  • 5.
    Állítsuk az egész szerkezetet az oldalára, így az alsó légcsatorna homlokfalát hátulról csavarokkal rögzíthetjük, hogy ne mozduljon el azután sem, hogy a helyére illesztettük.
  • 6.
    A légcsatornák illesztéseit és a fűtőcsövek csatlakozásait belülről szigeteljük hőálló sziloplaszttal.
    Légcsatornák illesztéseinek szigetelése
  • 7.
    A boboz közepén a fűtőcsövek fölé szereljünk be egy acél vagy alumínium merevítést. A merevítő csőbe a közepétől egyenlő távolságra fúrjunk egy-egy lyukat és vágjunk bele menetet. Erre a polikarbonát borítás felhelyezésénél lesz szükségünk. A menetbe fogjuk becsavarni az állítható távtartó csavarokat.
  • 8.
    A doboz hátuljára szereljük fel a meleg és hideg levegő ki- és bevezető csatlakozásait.
    Csőcsatlakozások felszerelése
  • 9.
    Fessük le a fűtőcsöveket matt fekete hőálló festékkel, vagy szolár festékkel, aminek nagyobb a hőelnyelő képessége.
    Sörkollektor festése szolár festékkel
  • 10.
    A doboz szélére körbe ragasszunk szigetelő csíkokat. Használhatunk ablakok utólagos szigetelésénél alkalmazott szigetelőcsíkokat.
    Szigetelő csíkok felhelyezése
  • 11.
    A merevítő cső menetes furataiba csavarjunk be egy-egy lencsefejű bútorcsavart. Ezek a csavarok fogják az íves polikarbonát lemezt a doboz közepénél alátámasztani, és eltartani a megfelelő ívben.
    Távtartó csavarok beállítása
  • 12.
    Helyezzük fel a 4 mm vastag polikarbonát lemezt a doboz tetejére. Fontos, hogy a polikarbonát lemezeknek csak az egyik oldala UV álló, ezzel kifelé kell elhelyezni. A lemezt csavarokkal körben óvatosan rögzítsük. Figyeljünk, nehogy a lemez megrepedjen, elég annyira rögzíteni, hogy alatta a szigetelés szétnyomódjon.
    Polikarbonát lemez felhelyezése
  • 13.
    A fa védelme miatt célszerű borítást készíteni a doboz oldalfalaira, amitől nem mellesleg igazán professzionális hatást fog kelteni a sörkollektorunk.
    Alumínium oldalfal borítás elkészítése
  • 13.
    Ha mindennel végeztünk, jöhet a házilag készített sörkollektor felszerelése a házfalra és légcsatorna kivezetések bevezetése a lakás belsejébe. A csatlakozások bekötésénél figyeljünk oda, hogy tökéletesen szigeteljük a kapcsolódási pontokat és a lakótérbe bevezető nyílásokat.
    Sörkollektor felszerelése a falra